تبلیغات
313 سردار تو را میخوانند - پشت پرده ی کودتای 18 تیر 78

تصاویر منتخب

پشت پرده ی کودتای 18 تیر 78


پشت پرده ی کودتای 18 تیر 78
ماجرا چه بود ؟

[http://www.aparat.com/v/syhar]

انجام كودتا یا شبه‌كودتا علیه حكومت‌ها و دولت‌ها، امری سابقه‌دار است. وابستگی عوامل اجرایی كودتا یا شبه كودتا به دولت‌های دشمن نیز بی‌سابقه نبوده و نیست.

"نفس حركت كودتاگرایانه" بدون در نظرگرفتن "فرجام شكست یا پیروزی"، قابل ملاحظه و ریشه‌یابی و بررسی است. این مسأله در ارزیابی عوامل كودتا و همدستان همراه با تئوری‌ و هدف‌های تئوریك آن، سرنوشت‌ساز می‌باشد.

اما این كه دولت‌ حاكم با ابزار و امكانات و تئوری‌پردازی كودتا یا شبه‌كودتایی را تدارك دیده و با حمایت و دست‌اندركاری دشمنان كشور و ملت به آن اقدام نماید، امری بدیع است.

آنچه در 18 تیر 78 رخ داد، در حقیقت و واقعیت شبه كودتایی آشكار و همه‌جانبه بود، كه اساس نظام اسلامی را نشانه رفته بود. بازخوانی این واقعه كه ننگین‌ترین صفحه از كارنامه سیاه اصلاح‌طلبی برانداز و عملكرد دولت محمد خاتمی است، برای نسل حاضر ضرورت دارد.

ماجرا چه بود ؟

- از مطالبی كه می‌توان ذكر كرد:

مرحله اول: روزنامه چپ‌گرای "سلام" با ریاست "موسوی‌خوئینی‌ها"ی به اصطلاح روحانی اصلاح‌طلب یا همان چپ قدیم، در انتقاد به اصلاح قانون مطبوعات این مطلب را انتشار داد: «طرح .....»

مرحله دوم: توقیف قانونی و به حق آن روزنامه كه در واقع، در راستای انجام شبه كودتای طراحی شده به عملیات انتحاری دست زده بود، بهانه دوم قرار گرفت.

شامگاه 17 تیر تجمع و تظاهرات 150 نفره دانشجویی در كوی دانشگاه تهران به بهانه اعتراض به توقیف روزنامه سلام مرحله سوم شبه كودتا بود. آیا روزنامه سلام روزنامه دانشجویی بود؟ یا به دلیل انتشار مطالبات دانشجویی و یا نیازهای اساسی جامعه توقیف شده بود ؟

مرحله چهارم خروج این تعداد دانشجو از كوی دانشگاه و حضور در خیابان‌ با سردادن شعارهای ضداسلامی و ضد نظام مخابره شد. حضور قانونی و در راستای انجام وظیفه نیروی انتظامی، برای پیشگیری از اجرای اهداف شوم این "ایادی اصلاح‌طلبی" بهانه یا دستاویز قانون‌ستیزان تظاهركننده بود تا با فحاشی و هتاكی به نیروی انتظامی، طرح عصبانی كردن خدمتگذاران این نیرو را موجب شوند. این طرح به شكست رسید، و نیروی موظف با آرامش، دانشجویان اصلاح‌طلب یا ابزار كار اصلاح‌طلبی برانداز را به كوی بازگرداند.

نكته قابل تأمل آنكه، هرگاه دانشجویان در منطقه كوی دانشگاه برای مطالبات صنفی یا غیرصنفی، به تجمع یا تظاهرات دست زده‌، و از روی آوردن به قانون‌ستیزی پرهیز داشته‌اند، نیروی انتظامی حریم آن‌ها را پاس داشته، و از برخورد با آنها خودداری كرده است. اما حمله شبانه دانشجویان اصلاح‌طلب به خیابان‌ها و در ساعات پایانی و نزدیك به نیمه‌شب، با فریادهای هتاكانه علیه نظام اسلامی، قابل تحمل نیست. آیا این دانشجویان و نخبگان و فرهیختگان اصلاح‌طلب، به آرامش و آسایش ساكنین آن منطقه، كه در ساعات مورد بحث استراحت می‌كردند، كمترین توجه و اعتنایی نداشتند؟ آیا نیروی انتظامی حافظ امنیت و آرامش شهروندان نیست؟ آیا تضمینی برای امنیت حتی بدون آرامش ساكنین آن منازل از "رفتار دستوری" دانشجویان "دردمند روزنامه سلام" وجود داشت!؟ مگر نه آنكه چند ساعت بعد، و به دنبال آن "چند روز" مردم و در و پنجره و شیشه خانه‌ها و اتومبیل‌ها و مغازه‌های آنها از ضرب و شتم، شكستن و آتش‌زدن و تعرضات مصون نماندند!

مرحله پنجم: نیروی انتظامی با آرامش در خیابان مقابل كوی، دانشجویان را به پایان‌دهی به تظاهرات نصیحت می‌كرد و "سنگ و كوكتل مولوتوف و فحش و شعار هتاكانه" پاسخ می‌گرفت! آیا در قفسه‌های كتابخانه آن فرهیختگان سنگ و كوكتل مولوتوف وجود داشت؟ آیا آن كوكتل مولوتوف‌ها را پس از برخورد با نیروی انتظامی تهیه كردند و یا از پیش آماده‌سازی شده بود؟

مرحله ششم: بلوا تا صبح ادامه پیدا كرد. در این میان به اصطلاح خواب بودن وزیر كشور خاتمی، یعنی موسوی لاری موجب شد تا نسبت به این مأموریت اصلاح‌طلبانه بی‌تفاوت بماند و طبیعتا نیروی انتظامی تحت امر وی، موفق به گرفتن دستوری از وی نگردد! بر این همه مسؤولیت‌پذیری و مردم‌گرایی آفرین‌ها می‌توان گفت!

مرحله هفتم: صبح 18 تیر راه‌اندازی كاروان اصلاح‌طلبانه از كوی به دانشگاه تهران رقم خورد. فضای دانشگاه تهران را گروه‌های خشمگینِ مهاجم، با فریادهایی از زننده‌ترین فحاشی‌ها علیه اسلام و قرآن و نظام اسلامی فرا گرفت. در آن زمان برخی از سران نهضت خائن آزادی، چهره‌هایی از اصلاح‌طلبی و... برای ایراد سخنرانی به میان این خیل اوباش آمدند! سخنرانی‌هایی از پیش آماده شده، برای همدردی با دانشجویان كه در این روز خواسته‌هایشان بیش از شب گذشته "نامعلوم و نامفهوم" بود. به همین دلیل تعدادی كشته دروغین ساخته شد تا مراسم سوگواری برای آنها دستاویز تحریك و اغتشاش و اوباش‌گری نهضت خائن آزادی و همراهان اصلاح‌طلب آنها شود. وزیر علوم – معین – كجا بود و چه می‌كرد؟! كشته‌ها را چه كسی تایید كرد؟ اسامی آنها چه بود؟ اجسادشان كجا بود؟ رئیس‌جمهور یعنی مسؤول اصلی اداره كشور و وزیر هنوز در خواب بودند؟ آیا كدام حضور و راهكاری را برای مهار این فتنه خودساخته ارایه دادند.

نظرات

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

مطالب مرتبط

ما را در "اینستاگرام" دنبال کنید